3 Haziran 2014 Salı

Mini-midi fırın alırken nelere dikkat edilmeli?

 
 
Mini-midi fırın alırken nelere dikkat edilmeli?
Beyaz eşyalar arasında ufak ama işe yarayan aletlerden biri olan mini fırınlar, hem az yer kaplaması hem de pratik bir pişirici olmasıyla tercih ediliyor. Peki mini fırın alırken göz önünde bulundurmanız gereken detaylar neler, biliyor musunuz?
Mini-midi fırın seçerken, makinenin hem ısı hem de elektrik yalıtımının iyi yapılmış olmasına dikkat edin. Fırın bölmesi kolay temizlenebilir modelleri tercih edin
Pişirme sırasında yemeğinizi kapak açmadan kontrol edebilmek için, cam kapaklı ürünleri tercih edebilirsiniz. Cam kapaklı ürünler hem kolay temizlenebilir olması, hem de yemeklerin kapak açmadan kontrol edilebilmesi sayesinde ısı kaybını önlemesi bakımından avantajlıdır.
Mini fırının içinin toz emaye kaplı olmasına özen gösterin. Toz emaye ürünün uzun süre dayanıklı olmasını sağladığı gibi, daha sağlıklı bir pişirme sağlar. Ayrıca iç kısmının emayeden olması temizlik açısından avantajlıdır. Tepsisinin toz emaye kaplı olması ve kıvrımlarının yumuşak geçişli olması da önemli bir artıdır.
Fırının iç kısmı tek parça sacdan oluşmalıdır. Böylece ürün daha uzun ömürlü olur ve elektrik kaybı da azalır. Parçalı saçların arasına kolayca kir birikebildiğinden temizlenmesi zor bir hal alır. Bu da hijyenik olmayan bir duruma yol açar. Bu sac paslanmaz çelikten yapılmış, dünya standartlarında bir sac olmalıdır.
Mini fırının A sınıfı enerji ve A sınıfı izolasyona sahip olmasına dikkat edin. Ayrıca A sınıfı kalitede yalıtım malzemesiyle kaplı olduğundan emin olun. Yalıtımı iyi yapılmış bir ürünse, etrafına ısı yaymayacağından, çevresindeki materyallere ısı kaynaklı bir zarar vermez.
 
Farklı şekilde tepsilerin tüm raflarda kullanılabilir olmasına özen gösterin. Bazı fırınlarda yuvarlak tepsi yalnızca orta rafa konabiliyor. Isıyı iyi dağıtabilmesi için, fırının arkasında tam ortada Turbo vantilatör olması gereklidir.
Mini-midi fırın seçiminde inox ürünler ideal bir seçim olabilir. Çizildiğinde pas tutmayan, leke, kir bırakmayan inoxlar kullanıcılara büyük kolaylık sağlar. Gerçek inox ürünleri mıknatıs tutmaz.
Fırını açıp tabanına bastırdığınızda esnememesi gerekir. Tabanı esniyorsa bu, ısı yalıtımının eksik olduğunu ve tek saca sahip olduğunu gösterir.
Rezistansın kaliteli olduğu kolay sökülebilir olmasıyla anlaşılır. Klikli rezistansı varsa değiştirmek için fırının tamamen parçalara ayırmanıza gerek kalmaz.

1 yorum:

guzelbirgun.com dedi ki...

Fırınlar, mutfağın olmazsa olmazlarından... Mini-midi fırın almak isteyenler için faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler