26 Eylül 2014 Cuma

Gıdalar Soğutulurken Ve Dondurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Gıdalar Soğutulurken Ve Dondurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz eşya ihtiyaçları arasında başta gelen buzdolapları mutfağımızın en önemli eşyaları arasında yer alıyor. Gıdaları soğutma ve  dondurma amaçlı kullandığımız buzdolaplarında soğutma ve dondurma işlemi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Sizler için birkaç önemli noktayı bir araya getirdik.

Gıdaların soğutulması:

Gıdalarınızı en iyi şekilde saklamak için 2-3 °C sıcaklığa sahip soğutucu bölmesinde muhafaza ediniz.
Meyve ve sebzelerinizi, kesilmemiş ve yıkanmamış bir şekilde sebzelik bölmesinde saklayın. Hava almaları için delik ve temiz poşetleri kullanabilirsiniz. Siyah poşetleri asla tercih etmeyin.
Patates, soğan, sarımsak gibi gıdaların buzdolabında muhafaza edilmesi uygun değildir. Bu tip sebzeleri serin, kuru ve karanlık yerlerde saklamalısınız. Ancak baharat ve otları soğutucu bölmesinde saklayabilirsiniz.  Öğütülmemiş olanları ise 1 yıl kadar soğutucuda tutabilirsiniz.
Taze et, balık, tavuk ve şarküteri ürünlerini alır almaz buzdolabına koymalı ve dışarıda açık bir şekilde bırakmamalısınız.
Meyve ve sebzeleri ayrı bölmelere koymanız da fayda var. Kayısı, muz, armut gibi etilen gazı üreten meyvelerin, bu gaza karşı hassasiyeti olan brokoli, lahana, havuç gibi sebzelerle bir arada bulunmaması önemlidir.
Nemli gıdaları buzdolabının arka tarafına koymamaya dikkat edin. Soğuk hava ile temas eden besinler donma ihtimaliyle karşılaşabilirler. Bunun için nemli gıdalarınızı kapalı kaplarda muhafaza edin.
Yiyecekleri daha iyi bir şekilde soğutmak için turbo fan ile dengeli bir sıcaklık sağlayan İki kapılı buzdolaplarını seçebilirsiniz.

Gıdaların dondurulması:

Gıda dondurucularının en az -18 °C veya daha soğuk bir ısıda olmasına dikkat edin. Taze gıdaları yalnızca 4 yıldızlı derin donduruculu buzdolaplarında dondurabilirsiniz.
Sıvı haldeki besinler donma esnasında 1/10 oranında genişleyeceğinden kabı ağzına kadar doldurmayın. Donduracağınız yiyecekleri öncesinde soğutucuda bir müddet soğutmanızda fayda var. Dondurulup çözülmüş gıdaları sakın tekrar dondurmayın.
Önceden dondurulmuş yiyecekler ile yeni dondurulacak gıdaların birbirine temas etmemesine  özen gösterin.
Çok büyük boyutlu gıdaları aynı anda dondurmayın. Yiyeceklerinizin tazeliğini koruyabilmek için mümkün olduğunca hızlı dondurmaya çalışın.


Beko beyaz eşya kampanyaları hakkında detaylı bilgiye www.beko.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok: