19 Aralık 2008 Cuma

Terbiyeli KerevizKerevizi etli veya zeytinyağlı olarak pişiririz genelde. Bu seferki terbiyeli. Ekşi sevenler için güzel bir lezzet.

Malzeme:

3 orta boy kereviz ve kerevizin yeşil yaprakları
2 orta boy patates
1 orta boy soğan
2 havuç
1 yemek kaşığı domates salçası
Zeyrinyağı, Tuz
Sıcak su
Terbiyesi için : 1 yumurta sarısı ve 1 limon

Hazırlanışı:

Soğanlar piyaz doğranarak zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavrulur. Salça ilave edilerek 1 dakika daha pişirilir. İri doğranmış kereviz ve patatesler, verev doğranmış havuçlar ilave edilir. Üzerine sebzelerle aynı hizaya gelecek kadar su konur, tuzu atılır. Ağır ateşte pişirilir. Sebzeler piştikten sonra yumurta sarısı ve limon bir kapta çırpılır ve yemeğe katılır. Birkaç dakika daha pişirilir. Ekşi sevenler limonu biraz fazla kullanabilir. Afiyet olsun.

Not: Bu yemeğin suyu çok fazla ekmek yedirir haberiniz olsun:)Kerevizin Faydaları:

Kerevizin yaprak ve saplarının, bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, mideyi kuvvetlendirdiğini ve iştah açtığını bildiriyor. Uzmanlar, kerevizin, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını, sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor. Kanı pisliklerinden temizlediğini ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir hal almasına yaradığını vurgulayan uzmanlar, kerevizin diğer faydalarını şöyle sıralıyor: “Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.”

1 yorum:

*mehtap dedi ki...

ben etliyi terbiyeli pişiririm,güzel oluyor..Ellerine sağlık bir daha böyle deneyeceğim..